2018’de Sizi Daha Verimli Kılacak 8 Altın Öneri

[tie_index]Başlangıç[/tie_index]Günlük hayatta çok farklı sebeplerden dolayı verimliliğimiz düşüyor. Öğrencilerin olsun, yöneticilerin olsun, çalışanların olsun, kısacası kim olursa olsun her türlü alanda ve ortamda verimlilik kayıpları yaşanabiliyor. Ekrana dalıp giderken geçen saatler, bir şey yapıyormuşçasına çabalayıp 2 gram yol ilerlemeyenler, boş yere yorgunluk çekip verim açısından ortaya bir şey koyamayanlar… Örnekler çoğalır gider, önemli olan ise verimliliğin önündeki engelleri kaldırmak ve sırada “nasıl daha pratik ve başarılı sonuçlar alınabilir” sorusuna yönelik olarak cevaplar bulmaktır. İşte bu noktada, aşağıdaki önerilere göz atarsanız inanın ki bu yazıyı okuduktan hemen sonra hayatınızın ne kadar değişebileceğini keşfedeceksiniz.

[tie_index]1. Zihninizi Boşaltarak Yapacağınız İşe Başlayın[/tie_index]

1. Zihninizi Boşaltarak Yapacağınız İşe Başlayın

Her iş ayrı konsantrasyon ister. Bulaşık bile yıkayacak olsanız sadece tabaklardaki, çatallardaki kirlere odaklanmanız gerekir. O esnada alışverişte neler almanız gerektiğini düşünürseniz bazı tabaklar tam olarak temizlenmeden durulamaya geçebilirsiniz. Bu da hijyen açısından hiç de hoş olmaz! Günlük hayatın içinde yetiştirmek istenen işlerin yapıldığı sırada zihni farklı işlere dair fikirler meşgul ediyor ise, orada başarılı olmak çok zorlaşacaktır.

[tie_index]2. Kendinize Göre Çalışma Düzeni Alın[/tie_index]

2. Kendinize Göre Çalışma Düzeni Alın

Ortalığın derli toplu olması her zaman için iyi olsa da, bazen insanlar kendi dağınıklıkları içindeki düzeni ararlar. Zaten önemli olan da budur. Çalışma alanında neyin nerede olduğunu ve hangi materyale nasıl ulaşılacağını bildiğiniz anda ortada sorun namına bir şey kalmayacaktır. Tam da bunun için bu önerinin başlığına “kendinize göre” kalıbı eklenmiştir. Kalemlerinizin kalemlik yerine masanızın belli bir köşesinde olması sizin için sıkıntı çıkarmıyorsa, iş arkadaşınızın bu yönde yaptığı eleştirile de sizin için önemli olmamalıdır. Size göre her şey yerli yerinde ve kolay ulaşılabilirse, sorun yoktur. Yeter ki bir düzeniniz olsun.

[tie_index]3. İlgili İşe Dair Tüm Donanıma Sahip Olduğunuzdan Emin Olun[/tie_index]

3. İlgili İşe Dair Tüm Donanıma Sahip Olduğunuzdan Emin Olun

Verimli olmak isteyen ve bunu da iş hayatına, okul yaşantısına veya gündelik işlerine yansıtmak isteyen kimseler donanım bakımından da yeterli ve eksiksiz olduklarından emin olmalıdır. Örneğin, bir tamirat yapacaksanız ve çivi çakmak gerekecekse, son dakikada aklınıza gelen çekici evin içinde saatlerce aramanız verimliliğinizin önünü kesecektir. Zamandan tasarruf edip pratik davranarak bu sorunları işe başlamadan önce bertaraf edebilirsiniz.

[tie_index]4. Amacınızı Bilin ve Hedefe Odaklanın![/tie_index]

4. Amacınızı Bilin ve Hedefe Odaklanın!

Bu şekilde doğrudan başlığı okuyunca “herhalde amacımızı biliriz, öyle saçmalık mı olur” gibi bir tavra girebilirsiniz, ama girmeyin! Yapılan araştırmalar göstermektedir ki çalışanların pek çoğu işin yarısına geldikleri zaman çalışmanın asıl amacından sapıp sadece önündeki işin tamamlanmasına bakıyorlar. Bu nedenle de amaçsız kalan çalışan sadece elindeki işin bir şekilde bitmesine ya da mesai saatinin dolmasına bakıyor. Halbuki amacın ne olduğunu zaman zaman hatırlamak, başarıya giden yoldaki kestirmeleri ve pratik hamleleri de görmenizi kolaylaştıracaktır. “Anlamak, çözmenin yarısıdır” sözü, verimlilik adına muazzam bir önermedir.

[tie_index]5. Belli Periyotlar ile Ara Verin[/tie_index]

5. Belli Periyotlar ile Ara Verin

Sürekli çalışan ya da çok çalışan insan, aynı zamanda verimli çalışan insan anlamına gelmeyebilir. Kendini bunaltarak, zorlayarak ve kasarak çalışan kimselerin performansı ve motivasyonu düşerken, algıları da kapanmaya başlar. Bu nedenle periyodik olarak ara vermek, beyni dinlendirmek ve farklı işler ile oyalanıp asıl konuya dönmek için toparlanma süresi ayarlamak bundan dolayı gereklidir.

[tie_index]6. Düzenli Yaşayın ve Buna Göre de Düzenli Çalışın[/tie_index]

6. Düzenli Yaşayın ve Buna Göre de Düzenli Çalışın

Vücut ve zihin açısından düzenli olmanın farklı avantajları söz konusudur. Öncelikli olarak düzenli yaşayan ve buna göre beslenip buna göre uyuyan kimseler çalışma programlarını da bu şekilde dizayn ederler. Bir gün gece 3’te yatan, ertesi gün saat 11’de yatmaya giden, buna bağlı olarak da bir sabah normal uyanıp diğer sabah zombi gibi hisseden kişiler için düzenli bir çalışma takviminden bahsedilemez. Bu da dikkat eksikliği ile beraber verimsiz çalışma sürelerini ortaya çıkarır.

[tie_index]7. Stresten Uzak Durun[/tie_index]

7. Stresten Uzak Durun

Bu tavsiye için “söylemesi kolay” lafını duymak hiç de zor değil. Ancak bir o kadar zor olmayan başka bir durum da stresten uzak kalmak… Üniversite sınavlarında başarılı öğrencilerin genelde sınava rahat şekilde girdikleri ve sınav esnasında stres yaşamadıkları her zaman anlatılır. Çünkü fazla stres gerginliğe yol açar. Bu da doğal olarak algıların kapanmasına ve odaklanma sorununa ortam hazırlar. Gerilmemden çalışmak bu bağlamda veriminizi kesinlikle artıracaktır.

[tie_index]8. “Akıllı Defter” Kullanın[/tie_index]

8. “Akıllı Defter” Kullanın

Sayfalarca not al, sonra o notları sayfa sayfa bilgisayara geçir, ardından da her taraf kağıt yığını olsun, hatta bazı kağıtlar kaybolsun, ve hatta arada da bilgisayara yazılması unutulan kritik bilgiler kaynasın… Ne kadar acı bir tablo!

Gelin itiraf edelim, hemen hemen hepimiz bu tarz sorunları başta öğrencilik yılları olmak üzere mutlaka dönem dönem yaşıyoruz. İşte bunun için de akıllı defter kullanılmasını öneriyoruz.

Söz konusu deftere, Outliers özel kalemi ile notlar alıp bu notları anında tarayarak dijital doküman elde edin. 224 sayfalık koskoca defteri bitirirseniz de üzülmeyin; çünkü asıl olay tam da burada başlıyor. Akıllı defterinizi fırına atın ve 60 derece sıcaklık, 800 watt ve 70 saniyelik ısıtma kombinasyonu ile defterinizi pişirin; ve afiyet olsun! Çünkü bu işlemin ardından tekrar kullanabileceğiniz yepyeni bir defteriniz var…

Akıllı defter, kullandıktan sonra çöpe atılmayan, sayfaları uygulaması sayesinde taranarak dijital hale dönüştürülen, ardından da fırında ısıtılarak bütün sayfaları tertemiz hale gelebilen muazzam bir yardımcıdır. Bu sayede verimli çalışabilmek için gerekli olan bütün donanımlara da sahip olmuş olacaksınız. Şimdi siz de akıllı defter sahibi olarak çalışmalarınızı doğru şekilde notlara dökebilir, bu notları da istediğiniz her türlü teknolojik cihazda taşıyabilirsiniz.

Bu linkten ajanda’ya ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü